יום שלישי, 1 במאי 2007

במדינת הגמדים רעש מהומה

מאת: אלי אמינוב

האם פושעי המלחמה שהוציאו את הצבא למלחמה נמהרת ומיותרת, שנכשלה, התבלבלו בשל התנגדות בשארה למלחמה? האם בשארה אשם שהצבא הנכשל יצא לפרק את לבנון למין עיראק בזעיר אנפין למען הסדר האמריקאי, ואילו צבאו של נסראללה הגן על מדינת לבנון ועל אזרחיה?

מסע ההסתה והשיסוי נגד עזמי בשארה מציג בבהירות מביכה את מדינת ישראל כמדינה חולה. מדינה שהמשטרה שלה, ממשלתה, מנגנוני הדיכוי שלה, מוסדותיה הנבחרים ומערכת התקשורת שלה, על כל גווניה, מורעלים בגזענות. אישיותו של בשארה וגורלו האישי אינם משחקים תפקיד בעניין הזה, כמו שלא שיחקו כל תפקיד בעלילת דרייפוס. הוא פשוט נבחר להיות דריפוס שלנו. ההסתה והעלילה נגדו, כמו רדיפתו, מיועדות להפחיד את האוכלוסייה הפלסטינית כולה, ובעיקר את "ערביי 48'", ליצור דה-לגיטימציה של שאיפותיהם האזרחיות והאנושיות, לכופף את הנהגתם ולהכין את דעת הקהל הישראלית לחזונם המתועב של כהנא, גנדי וליברמן.

הניסיון העדין והרפה של הנהגת הפלסטינים אזרחי מדינת ישראל להעלות לדיון כמה שאלות על צורתה של הדמוקרטיה הישראלית גרם לתגובה היסטרית, חסרת כל פרופורציה, במחנה הציוני. הניסיון להציע כי חוקים הנוגעים לכלל האזרחים, ובעיקר אלה העשויים לפגוע במיעוט הלאומי הפלסטיני, לא יעברו ברוב אוטומטי, אלא לאחר התייחסות לעמדות המיעוט, ובעיקר לעובדה שזו גם מולדת, לא התכוון לזעזע מוסדות ארץ, לא ניסה לבטל את הגדרת המדינה כדתית, ואפילו לא התיימר להפריד את הדת מן המדינה. מסמך החזון, הצעת ה"חוקה לכל" ומסמכים אחרים אינם חולקים על ההכרה כי המדינה היא מדינת הרוב. הם רק מציעים טיפ-טיפה יותר שוויון.

על-פי השמועות הסלקטיביות שמשחררים השלטונות במסגרת מסע ההפחדה נאמר כי בשארה יואשם במסירת ידיעות לאויב בזמן המלחמה האחרונה. כמה משעשע. האם פושעי המלחמה שהוציאו את הצבא למלחמה נמהרת ומיותרת, שנכשלה, התבלבלו בשל התנגדות בשארה למלחמה? או אולי הפקירו אולמרט ושריו בקור רוח ובכוונה תחילה את תושבי צפון הארץ לקטיושות כדי לקבל תקשורת יותר "מאוזנת" בחו"ל? משהו שיראה כמה אזרחינו מסכנים ולא רק הלבנונים? האם בשארה אשם שהצבא הנכשל יצא לפרק את לבנון למין עיראק בזעיר אנפין למען הסדר האמריקאי, ואילו צבאו של נסראללה הגן על מדינת לבנון ועל אזרחיה? כמעט משעשע, לולא הקורבנות: "דמוקרטיה" אתנית גזענית תוקפת את אזרחי לבנון, ומי שמצילם הוא ארגון התנגדות אסלאמי! אלה האחראים על מותם של מאות ישראלים ואלפי לבנונים מצאו קורבן מתאים: עזמי בשארה יהיה השה לעולה בשל הכישלון בלבנון, בשל הסירוב לזחול לרגלי השמאל הציוני ובשל ההשפעה ה"רעה" המיוחסת לו על האוכלוסייה המקורית של הארץ, הרוצה בדמוקרטיה, חירות ושוויון.

במשך 11 שנה שירת בשארה "שירות לאומי" יחיד במינו, במוסד המשמר את חלוקת פלסטין והמבטא בבירור את משטר האפרטהייד. הוא האמין שאם ינסה לפעול באותו דמה בית-נבחרים הקרוי "כנסת ישראל", יוכל לתרום להרחבת הבסיס החוקתי של מושג האזרחות ולקדם את הזכויות של האוכלוסייה המופלית. על הנאיביות שלו נענש בתוקפנות, עלבונות, שנאה ונסיונות בלתי פוסקים לדה-לגיטימציה ושלילת זכויות. הישגיו הסתכמו כמי שעמד וזרק אפונים על הקיר: אפס.

ביום שנתפרסמו ההאשמות המגוחכות נגד בשארה פירסם העיתון "לאנשים חושבים" את הצעתו הגזענית של גלעד שרון, הקוראת לגרש את אזרחי טייבה יחד עם אדמתם מהמדינה היהודית, וכי אחד משרי קדימה, עתניאל שנלר, כבר עובד על פרטי יישום הטרנספר – במשכורת ממשלתית. אנו, הרואים את הארץ הזאת כמולדת משותפת, מצטרפים להגנה מוחלטת על עזמי בשארה ועל הפלסטינים.

את מוסדות האפרטהייד של ישראל לא ניתן לשפר, כמו שלא ניתן לעשות כובע פרווה מזנב של חזיר. יש להחליפם במוסדות דמוקרטיים המייצגים את כלל האוכלוסייה, המורכבת מאזרחים שווים. הפשרה ההיסטורית היחידה האפשרית בין קהילת המתנחלים שהשתלטה על הארץ ובין עם הילידים שהודח ממנה היא הקמת מדינה חילונית דמוקרטית בכל שטח הארץ, החזרת הפליטים, הפרדת הדת מהמדינה ושוויון. במלים אחרות, מדינה של כל אזרחיה אינה יכולה להיות אלא רפובליקה חילונית דמוקרטית. תקוותי שבשארה יצטרף ללוחמים למען מטרה זו.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה